Денеска, во просторите на НУФЦ Вардар Филм, директорот г-дин Сани Саиди имаше чест да го пречека познатиот косовски кинематографер, професорот Африм Спахиу

Денеска, во просторите на НУФЦ Вардар Филм, директорот г-дин Сани Саиди имаше чест да го пречека познатиот косовски кинематографер, професорот Африм Спахиу. Средбата беше многу конструктивна каде се разгледа сите опции за проширување на соработката во целиот регион со сродните институции.

НУФЦ ВАРДАР ФИЛМ ДЕЛ ОД ТРЕТОТО ИЗДАНИЕ НА “ЗЛАТНА РАМКА 2021 – ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ” ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИ РАБОТНИЦИ

Во овогодишното издание на „Златна рамка 2021„ кој се оддржа од 25-27 јуни 2021 година, „Вардар филм„ учествуваше со изложба на неколку постери од филмските класици во продукција на Вардар филм, реквизити како стара филмска камера, стар рефлектор и други филмски реквизити. Истотака, за потребите на „Златна Рамка„ Вардар филм Read more…

Директорот г-дин Сани Саиди реализираше неколку средби со раководни лица и претставници на сродни институции од странство

По повод учеството на Вардар Филм на 74-то издание на меѓународниот филмски фестивал во Кан, вчера и денеска, директорот г-дин Сани Саиди реализираше неколку средби со раководни лица и претставници на сродни институции од странство, меѓу кои со генералниот директор на Кинотеката на Р. Турција, г-дин Еркин Јилмаз, директорот на Read more…

ВАРДАР ФИЛМ ДЕЛ ОД СВЕЧЕНОТО ОТВОРАЊЕ НА 74-то ИЗДАНИЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ КАНСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

ВАРДАР ФИЛМ ДЕЛ ОД СВЕЧЕНОТО ОТВОРАЊЕ НА 74-то ИЗДАНИЕ НА МЕЃУНАРОДНИОТ КАНСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ, ВО ФРАНЦИЈА, ПРОСЛЕДЕНО СО ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМОТ “ANNETTE” ВО РЕЖИЈА НА LEOS CARAX, ПРЕТСТАВУВАН ОД ДИРЕКТОРОТ г-дин САНИ САИДИ, КОЈ Е ПРИДРУЖУВАН ОД СТРАНА НА ФИЛМСКИОТ КОРДИНАТОР АРСИМ РАМАДАНИ. ВАРДАР ФИЛМ ВО НОВАТА ЕРА ⭐

Средба на директорот на НУФЦ Вардар Филм, г-дин Сани Саиди со директорот на Кинотеката на РСМ, Владимир Ангелов

Денеска, директорот на НУФЦ Вардар Филм г-дин Сани Саиди во рамките на планираните средби со сродните институции, имаше работна средба со директорот на Кинотеката на РСМ, Владимир Ангелов, каде се разговараваше за проширување на соработката меѓу двете институции во областа на филмската дејност.

Денеска, директорот на НУФЦ Вардар Филм г-дин Сани Саиди имаше конструктивна средба со директорот на Агенцијата за Филм, г-дин Бојан Лазаревски

Денеска, директорот на НУФЦ Вардар Филм г-дин Сани Саиди имаше конструктивна средба со директорот на Агенцијата за Филм, г-дин Бојан Лазаревски каде ги дискутираа можностите за соработка меѓу двете институции во периодот што следува. Оваа средба е во рамките на планираните средби со сродните институции, за воспоставување редовна меѓуинституционална комуникација Read more…

Средба на директорот г-дин Сани Саиди со Дарко Петрушевски, поранешен програмски директор на А1, продуцент и дистрибутер на мултимедијални содржини

Дарко Перушевски, поранешен програмски директор на А1, продуцент и дистрибутер на мултимедијална содржина, реализираа работна средба со директорот на НУФЦ Вардар Филм г-дин Сани Саиди и ги разгледаа можностите за соработка, во делот на промоција и дистрибуција на филмовите во продукција на Вардар Филм.

Директорот на НУФЦ Вардар Филм, г-дин Сани Саиди имаше конструктивна средба со режисерот, сценаристот и директорот на продуцентската куќа „Дарданиа филм„ Кастриот Абдули

Во средбата се разговараше за можните соработки на Вардар Филм со приватните продукции, каде директорот Саиди ветува дека на сите филмски работници вратата на установата ќе им биде широко отворена за реализирање на нивните проекти.

Средба на директорот на НУФЦ “Вардар Филм” г-дин Сани Саиди со пратеникот, воедно и претседател на Комисијата за Култура во Собранието на РСМ, г-дин Кастриот Реџепи

Денеска, директорот на НУФЦ “Вардар Филм” г-дин Сани Саиди го пречека во посета пратеникот, воедно и претседател на Комисијата за Култура во Собранието на РСМ, г-дин Кастриот Реџепи

ОДЛИЧНИ ВЕСТИ! После цели 25 години повторно во функција кино салата во склоп на НУФЦ “Вардар Филм”

Гордо ве информираме дека во овој период започна и интензивно се работи на целосно реновирање на кино салата во склоп на установата, вклучувајќи истовремено две фази. Првата фаза опфаќа комплетно чистење и ентериерно уредување на главната сала и помошната проекциона сала и втората фаза, која се состои од набавка и Read more…