About Vardar Film

Овој автор сеуште не внел податоци.
So far Vardar Film has created 196 blog entries.

Црно семе – игран филм Пула, Златна арена, 1971

2022-01-28T15:50:54+00:00јануари 28th, 2022|Награди|

Производство: Вардар филм – Скопје

Земја на потекло: Република Македонија

Жанр: историски

Род: Игран филм

Година: 1971

 

Содржина: За време на Граѓанската војна во Грција, 1946 година, припадници на […]

Феникс – анимиран филм Сребрена Мечка 1977, Берлин

2022-01-28T15:43:42+00:00јануари 28th, 2022|Награди|

  • Производство: Вардар филм – Скопје
  • Земја на потекло: Република Македонија
  • Род: Анимиран филм
  • Времетраење: 11 минути
  • Година: 1976

 

Содржина: Филмот е направен по мотивите […]

Пред дождот – игран филм Златен лав за најдобар филм 1994, Венеција

2022-01-28T15:37:28+00:00јануари 28th, 2022|Награди|

Производство: Полиграм; Аим Продакшн; Ное Продакшн; Вардар филм – Скопје

Земја на потекло: Република Македонија, Англија, Франција

Жанр: социјален

Род: Игран филм

Времетраење: 119 минути

Година: 1994

 

Содржина: Филмот „Пред […]

Директорот г-дин Саиди одржа средба со раководството на Турскиот Директорат за Кинематографија, г-дин Јилмаз и г-дин Јавузканат

2022-01-13T18:00:36+00:00јануари 13th, 2022|Активности|

Денеска, директорот на НУФЦ Вардар Филм – Скопје, г-дин Сани Саиди реализираше работна средба со раководството на Генералниот Директорат за Кинематографија на Р. Турција, […]

Вардар Филм партнер во филмскиот проект “Кома” на Галактика Пиктурес

2022-01-11T14:19:12+00:00јануари 5th, 2022|Активности|

Во просториите на НУФЦ „Вардар филм – Скопјеˮ, на наше огромно задоволство, меѓусебно потпишаа меморандум за соработка НУ Филмски центар „Вардар филм – Скопјеˮ, […]

Честитки за новогодишни празници

2022-01-11T14:24:13+00:00декември 30th, 2021|Активности|

Оваа година по повод предновогодишните празници, во име на НУ Филмски центар “Вардар филм – Скопје”, директорот г-дин Сани Саиди преку рачно потпишани честитки […]

Директорот Сани Саиди на средба со претседателот на ДФРМ, Игор Иванов

2022-01-11T14:37:10+00:00декември 24th, 2021|Активности|

Директорот на НУФЦ Вардар филм – Скопје, г-дин Сани Саиди имаше средба со претседателот на ДФРМ, г-дин Игор Иванов – Изи, на која беа […]

ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ “75 ГОДИНИ ВАРДАР ФИЛМ’’

2022-01-11T14:25:10+00:00декември 23rd, 2021|Активности|

Со огромно задоволство ве информираме дека претстојната 2022 година ќе реализираме долгометражен документарен филм за “75 години Вардар Филм”, во знак на одбележувањето на […]

НУФЦ „Вардар филмˮ,поддршка за филмот Последниот Каубој на Балканот.

2022-01-13T11:31:54+00:00октомври 7th, 2021|Филмски проекти/приказни од сет|

За потребите на филмскиот проект „Последниот каубој на Балканотˮ во продукција на „Визиони Плусˮ – Тетово, а во режија на Сабидин Алиу, беа користени […]

Директорот г. Сани Саиди и дел од тимoт присуствуваа на снимањето на новиот филм , под наслов „Кајмакˮ.

2022-01-13T11:31:24+00:00септември 30th, 2021|Активности|

Директорот на НУ Филмски Центар ˮВардар Филмˮ – Скопје, г-дин Сани Саиди и дел од неговиот тим на вработени беа поканети и присуствуваа на […]

Go to Top