Blog

За потребите на филмскиот проект „Последниот каубој на Балканотˮ во продукција на „Визиони Плусˮ – Тетово, а во режија на Сабидин Алиу, беа користени реквизити/оружје од фундусот на НУФЦ „Вардар филм – Скопјеˮ

За потребите на филмскиот проект „Последниот каубој на Балканотˮ во продукција на „Визиони Плусˮ – Тетово, а во режија на Сабидин Алиу, беа користени реквизити/оружје од фундусот на НУФЦ „Вардар филм – Скопјеˮ. #новаера #новипартнерства

Директорот на НУ Филмски Центар ˮВардар Филмˮ – Скопје, г-дин Сани Саиди и дел од неговиот тим на вработени беа поканети и присуствуваа на снимањето на новиот долгометражен филм на познатиот режисер Милчо Манчевски

Директорот на НУ Филмски Центар ˮВардар Филмˮ – Скопје, г-дин Сани Саиди и дел од неговиот тим на вработени беа поканети и присуствуваа на снимањето на новиот долгометражен филм на познатиот режисер Милчо Манчевски, под работен наслов „Кајмакˮ, а во …

Вардар филм верен пријател, партнер и соработник на најпознатиот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки„

Вардар филм верен пријател, партнер и соработник на најпознатиот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки„. Годинешен добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм„ на Друштвото на филмски соработници е Северџан Бајрам, додека главната награда „Златна камера 300„ на 42.ИФФК …

Вардар Филм, лојален и вечен партнер на продуцентските куќи и филмските работници

Денеска, во просториите на НУФЦ Вардар Филм директорот г-дин Сани Саиди имаше работен состанок со словенечко-македонската режисерка нa документарни филмови г-ѓа Петра Селишкар, од продуцентската куќа Petra Pan Film , каде се дискутираа можностите за соработка и беше констатирана двострана …

Костими и реквизити од фундусот на НУФЦ Вардар Филм – Скопје беа користени за време на снимањето на “Албанските народни приказни” во продукција на ФрамеИн во режија на Ибр Деари

Костими и реквизити од фундусот на НУФЦ Вардар Филм – Скопје беа користени за време на 📽 снимањето на “Албанските народни приказни” во продукција на ФрамеИн во 🎬 режија на Ибр Деари.

Денеска, во просторите на НУФЦ Вардар Филм, директорот г-дин Сани Саиди имаше чест да го пречека познатиот косовски кинематографер, професорот Африм Спахиу

Денеска, во просторите на НУФЦ Вардар Филм, директорот г-дин Сани Саиди имаше чест да го пречека познатиот косовски кинематографер, професорот Африм Спахиу. Средбата беше многу конструктивна каде се разгледа сите опции за проширување на соработката во целиот регион со сродните …

НУФЦ ВАРДАР ФИЛМ ДЕЛ ОД ТРЕТОТО ИЗДАНИЕ НА “ЗЛАТНА РАМКА 2021 – ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ” ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИ РАБОТНИЦИ

Во овогодишното издание на „Златна рамка 2021„ кој се оддржа од 25-27 јуни 2021 година, „Вардар филм„ учествуваше со изложба на неколку постери од филмските класици во продукција на Вардар филм, реквизити како стара филмска камера, стар рефлектор и други …

Директорот г-дин Сани Саиди реализираше неколку средби со раководни лица и претставници на сродни институции од странство

По повод учеството на Вардар Филм на 74-то издание на меѓународниот филмски фестивал во Кан, вчера и денеска, директорот г-дин Сани Саиди реализираше неколку средби со раководни лица и претставници на сродни институции од странство, меѓу кои со генералниот директор …